Ana SayfaSiyasetAK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÇETİN ÇEBİ İLE ÖZEL RÖPORTAJIMIZ

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÇETİN ÇEBİ İLE ÖZEL RÖPORTAJIMIZ

Yayınlanma Zamanı

spot_img
spot_img

2024 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Araklı Belediye Başkan Aday Adayı olan Çetin Çebi ile olan röportajımız da haber sitemize önemli açıklamalarda bulundu.

Aday olmaya nasıl karar verdi?
Basında son günlerde Çebi ailesi üzerinden yapılan eleştirilere ne yanıt verdi?
Araklı’da gerçekleştirmek istediği en büyük proje ve Çetin Çebi’ye göre Araklı’nın en büyük sorunu ne?

– Çetin Bey, sizi kendi ağzınızdan bir kez daha yakinen tanıyabilir miyiz?

1981 yılında, Araklı’nın Özgen Mahallesinde, 6 çocuğun en küçüğü olarak doğdum. Babam Trabzon Seyahat’in kurucularından seyahat acenteliği işi yapan, rahmetli Hasan Çebi’dir. Annem ev hanımı. Abilerim; müteahhit Hakan Çebi ve efsane Telekom eski şefi Ömer Çebi’dir. İlk, orta ve lise eğitimini Araklı’da tamamladıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonomi Bölümü’nden mezun oldum. Yedek Subay olarak askerliğimi karakol komutanı olarak tamamladıktan sonra iş hayatına ilk olarak Makyol A.Ş. de atıldım. İlerleyen zaman diliminde burada edindiğim tecrübe ile kendi şirketimi kurarak devlet ihalelerini takip etmeye başladım. Şimdi Araklı’ya Gençlik ve Spor Bakanlığının güzel bir yatırımı olan ve bir ay içerisinde açılışı gerçekleştirilecek olan güreş antrenman salonu projesini Araklı’mıza kazandırmak üzereyiz. Karayolları ve devlet su işleri projelerimizde de ayrıca devam etmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çöp tesisi ihalesini 15 gün önce aldık, Araklı’nın da büyük sorunu olan çöp tesisi konusunda sorunları bilen ve bu alanda çözüm üretebilecek bilgi birikim ve alt yapıya sahip olduğumuzu düşünüyorum. Evliyim ve 4 çocuk babasıyım.

– Aday adaylığınız bazı çevreler açısından sürpriz bir gelişme oldu. Aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Adaylığımız ilçede sürpriz olabilir ama yakın çevremizde ve iç dünyamızdaki durumumuza göre de geç kalınmış bir karar olmuştur. Herkesin hayat karşısında yaşadığı süreç boyunca bir yaşam tarzı ve duruşu, samimiyeti ya da bazı değer yargıları mevcuttur. Sanırım ve de tahmin ederim ki değerli arkadaşlarım muhtarlarım ve esnaf arkadaşlarım düşünüp kendileri bu yakıştırmayı yaparak sağ olsunlar bu yükün altına girebileceğimizi ve başarabileceğimizi düşünmüşler. Bu şekilde ciddi olarak düşünmemi sağladılar ve biz de karar verdik. Geçen dönem de değerli abim Ömer Çebi adaylık yarışına girmişti. Şimdi onun da büyük desteğiyle bu kararı verdik.

– Siyasete bir anda giriş yaptınız. Alışık olmadığınız bir ortam diyebilir miyiz?

Siyasete birden girmiş olabiliriz fakat bütün değerleri taşıyoruz sadece bu sürece daha geniş bakılması gerekecek diye düşünüyorum. Elhamdulillah ufkumuzun geniş olduğunu tanıyan herkes bilir. Bu durumda çok takılacağımız bir şey yoktur.

– Basında özellikle son günlerde aileniz üzerinden yapılan eleştirilere verdiğiniz yanıtlarla gündeme geldiniz. Bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şeyler olur mu?

Ailem üzerinden kimse yorum yapmadı. Sadece gizli kapaklı söylemlerde bulunulup konuşulması sağlandı. Yorumu konunun altına yaparsınız ve herkes görür, burada böyle bir yorum yok. Ama söylenmek istenen Çebi ailesinin farklı adaylarla dolu olduğu konusu ise, bu tamamen bir zenginlikten ve kendilerine güvenden ibarettir. Araklı’da evet ailenin büyük hizmetleri vardır fakat bu yalnız mı olmuştur kesinlikle hayır. Hep beraber kenetlenilmiş ve birlikte imza atılmıştır. Birbirlerinin eksiklerini kapatmışlar ve amaç doğrultusunda beraber yürümüşlerdir. Bizim konumuz Araklı’dır ve davamız hizmettir. Bu görev verildiğinde de kendi kural ve kaidelerimizle belirlediğimiz amaçlar doğrultusunda Araklımıza hizmet konusunda emin adımlarla ilerleyeceğiz.

– Belediye Başkanı olursanız Araklı’da gerçekleştirmek istediğiniz en büyük proje nedir?

Araklı’da en büyük proje ne olur sorusuna verilecek o kadar cevap var ki, sıralama şansımız yok. Şu bir gerçek; sonuçta belediyesiniz, hedefleriniz olabilir ve bu hedeflerin en büyükleri de bizde. Fakat gerçeklikleri göz ardı edemeyiz. Her şey bütçeyle hayat bulacaktır. Bizim en büyük hedefimiz ise Araklı’nın Trabzon’a gelen turizm furyasından faydalanmasını sağlamak ve bunun alt yapılarını yapmak. Tesisleşmek. Ayrıca mahalle aralarımızda nüfusu fazla olan okullarımız var. Özellikle benim okuduğum okulun şimdiki hali ilkokul ve 1350 öğrenci var. Sınıflar 45-50 kişilik. İnanılmaz bir ilgi ve de belki de zorunluluk. Hatta mecburiyetle bu kalabalık sayısına rağmen aileler katlanıyor bu zulme. İlave okullar yapılacak kimse merak etmesin, kaliteli eğitim en doğal hakkı çocuklarımızın. Araklı sosyalleşecek, bu söylemler bizimdir fakat diğer arkadaşlarımızın da aynı doğrultuda olduğunu görmek ihtiyacın doğruluğunu gösterir. Sosyalleşecek, anayol üzerinde dükkanlar kurulacak karşılıklı ticaret burada aktif olacaktır. Otogar buraya kaydırılacak. Kadınlar pazarı büyütülecek. Üzeri otogar, altı pazar olacak. Deniz dolgusuyla beraber hem döküm alanı sorunu ortadan kalkacak hem de yeni alanlar ortaya çıkartılacak.

Biz Trabzon’da Tünel Akvaryum projesini yaptığımızda tepki alıyordu ama şimdi gidenleriniz vardır muhakkak. Değişik ve güzel. Geliri de güzel. Bir marka olarak Trabzon’un değerleri arasına girdi. Birçok projemiz vardır. Araklı-Dağbaşı yolu olmazsa olmazımızdır. Araklı’da sporcu altyapısı yetenek olarak Türkiye’de sayılıdır. Kimse bunu bilmeyebilir ama bizim işimiz bu. Spor sahası yıkılan Araklımıza yeni sahalar kazandırmak bizim görevimiz ve bu stadı kompleks şeklinde yapabilirsek altında çok amaçlı salonların olduğu vs. farkımızı yansıtmış olacağız.

– Sizce Araklı’nın en önemli sorunu ne?

Araklı’nın en büyük sorunu; kazalara sebebiyet veren, fındık toplayan vatandaşımızın üzerine kamyonun çıktığı, tırların taksilerimizi derelere zorladığı ve de attığı, can kayıplarının yaşandığı bütün vatandaşlarımıza başsağlığı dileyerek böyle bir yolun bir an önce bitirilmesi gerektiğidir. Ayrıca, Araklı’da ovaları farklı şekilde değerlendirmek gerektiğinin de altını çizmek istiyorum.

– Son olarak Araklılara bizim aracılığımızla söylemek, iletmek istedikleriniz var mı?

Vatandaşımız müsterih olsun ve şunu önemli notları arasına koysunlar. Araklı hepimizin. Araklı’da hep beraber yaşıyoruz. Gençler hepimizin. Gençleri geleceğe hazırlamak bize ait. Onlar için her doğru şeyi beraber yapacağız. Adalet için herkes zorlanabilir ama huzurun yolu buradan geçer. Muhtarlarımıza, gençlere ve üretici kadınımıza çok iş düşecek. Bitkisel ve Hayvansal üretim arttırılacak bu anlamda katma değer sağlayacak ürünler desteklenecektir. Biliyoruz ki üretimin olduğu yerde sorun da olmaz.

spot_img

Son haberler

Araklı-Bayburt Yolu’nun ağır tonajlı araçlara kapatılması istendi

Araklı-Bayburt Yolu’nun ağır tonajlı araçlara kapatılması istendi Kürem-Der Genel Başkanı hemşehrimiz Faruk Çebi, Araklı-Bayburt yolu...

ARAKLI’DAKİ PLAJLARIN SU KALİTESİ ANALİZ EDİLDİ. İŞTE SONUÇLAR

ARAKLI’DAKİ PLAJLARIN SU KALİTESİ ANALİZ EDİLDİ. İŞTE SONUÇLAR İlçemizde Akasya, Yalıboyu, Kalecik ve Konakönü sahili...

Selahaddin Çebi’den, CHP’ye tepki! “Böylesi ancak CHP’de olur…”

Selahaddin Çebi’den, CHP'ye tepki! "Böylesi ancak CHP'de olur..." AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı hemşehrimiz Selahaddin...

Bu kategorideki diğer haberler

Selahaddin Çebi’den, CHP’ye tepki! “Böylesi ancak CHP’de olur…”

Selahaddin Çebi’den, CHP'ye tepki! "Böylesi ancak CHP'de olur..." AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı hemşehrimiz Selahaddin...

YENİDEN REFAH’IN ARAKLI İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA GÖREV DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ

YENİDEN REFAH’IN ARAKLI İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA GÖREV DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ Yerel seçimlerde teşkilatına öncülük ederek aldığı %22,40...

SELAHADDİN ÇEBİ KAYYUM KARARINI ELEŞTİRENLERE SERT ÇIKTI

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Çebi Kayyum Kararını Eleştirenlere Sert Çıktı! AK Parti Ortahisar İlçe...