Ana SayfaEkonomiKIŞIN BUNU YAPARAK FINDIĞIN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK MÜMKÜN

KIŞIN BUNU YAPARAK FINDIĞIN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK MÜMKÜN

Yayınlanma Zamanı

spot_img
spot_img

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ziraat mühendisleri, fındık verimliliğini arttırmak için kışın yapılması gerekenler hakkında fındık yetiştiricilerini bilgilendirdi.

Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındığın verimliliğini arttırmak amacıyla, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ziraat mühendisleri tarafından, “Kışın Dalda Kozalağı Topla Yazın Harmanda Fındığı Katla” sloganı ile fındık yetiştiricileri için bilgilendirici içerik yayınlandı.

Yayınlanan içerikte; fındık kozalak akarının, fındığa özel bir zararlı olduğu ve sadece fındıktan beslendiği bilgisine yer verildi. Kış aylarını kozalaklar içerisinde geçiren bu zararlının, gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu, ilkbaharda fındık tomurcuklarına girerek ürün kaybına ve fındık dallarının uçlarının kurumasına yol açtığı bilgisine yer verildi.

Mühendisler, kış döneminde kozalakların elle toplanarak fındık bahçesi içinde herhangi bir yere bırakılmasıyla fındığın verimliliğin artacağını ifade ettiler.

Yayınlanan içeriğin tam metni ise şu şekilde:

Fındık kozalak akarı fındığa özel bir zararlı olup sadece fındık çeşitleri üzerinde beslenmekte, başka konukçuları bulunmamaktadır. Fındık bitkisinin meyve, yaprak ve sürgünlerini oluşturacak olan tomurcukları tahrip ederek, ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olarak bitkiye zarar vermektedir. Bu zararlılar gözle görülemeyecek kadar küçüktür.

Kışı halk arasında “gül” ismi verilen kozalaklar içinde geçirip ilkbaharda tomurcuklara girerek beslenme ve üremelerine devam ederler.

Fındık kozalak akarının 2 formu bulunmaktadır. Birinci türü tomurcuklarda beslenerek kozalaklar oluşturmaktadır. İkinci form ise kozalak oluşturmamakta ve tomurcuklarda beslenerek zarar yapmaktadır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında yaprak koltuklarındaki yeni oluşan tomurcuklarda oburca beslendikleri için yüksek miktarda uç kurumalarına sebep olmaktadırlar.

Bu yaşam döngüleri içerisinde doğal düşmanları olan tripsler, örümcekler fındık bahçelerinde yaygın olarak bulunmakta ve fındık kozalak akarlarıyla beslenmektedir. Yıl boyunca faaliyetlerini sürdürerek kozalak akarlarını baskı altında tutmaya çalışmaktadırlar.

MÜCADELESİ:

Mekanik mücadele dediğimiz elle toplama kozalak akarlarına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bu dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı veya gömülmemelidir çünkü kozalakların içi diğer faydalı akar ve böcekler için de bir barınak yeri durumundadır. Fındık kozalak akarları çok yavaş hareket ettikleri ve olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyan kozalaklar içinde besin bulamadıkları için ölürler.

 

spot_img

Son haberler

Araklı-Bayburt Yolu’nun ağır tonajlı araçlara kapatılması istendi

Araklı-Bayburt Yolu’nun ağır tonajlı araçlara kapatılması istendi Kürem-Der Genel Başkanı hemşehrimiz Faruk Çebi, Araklı-Bayburt yolu...

ARAKLI’DAKİ PLAJLARIN SU KALİTESİ ANALİZ EDİLDİ. İŞTE SONUÇLAR

ARAKLI’DAKİ PLAJLARIN SU KALİTESİ ANALİZ EDİLDİ. İŞTE SONUÇLAR İlçemizde Akasya, Yalıboyu, Kalecik ve Konakönü sahili...

Selahaddin Çebi’den, CHP’ye tepki! “Böylesi ancak CHP’de olur…”

Selahaddin Çebi’den, CHP'ye tepki! "Böylesi ancak CHP'de olur..." AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı hemşehrimiz Selahaddin...

Bu kategorideki diğer haberler

ARAKLI ÇAYKUR KURA SONUÇLARI AÇIKLANDI

ARAKLI ÇAYKUR İŞÇİ ALIMI KURA SONUÇLARI AÇIKLANDI! Araklı Çay Fabrikası’na alınacak 5 mevsimlik işçi alımı...

ARAKLI ÇAY FABRİKASI İÇİN KURAYA GİRECEK İSİMLER AÇIKLANDI

ÇAYKUR İşçi Alımı Kura İşlemleri Nihai Liste Açıklandı! Araklı Çay Fabrikası’na alınacak 5 geçici işçi...

FINDIK ÜRETİCİLERİNE DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLIYOR

Fındık Alan Bazlı Destek Ödemeleri Başlıyor Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere yönelik Alan Bazlı Destek...